Drzwi drewniane Jak dokonywać zakupu drzwi zewnętrznych?

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że drzwi wejściowe powinny być zdecydowanie grubsze od jakichkolwiek drzwi wewnętrznych. Niemniej jednak, również wiele innych kwestii ma znaczenie dla tego, czy drzwi zewnętrzne skutecznie zabezpieczają dom przez ewentualną próbą włamania.

Drewno czy metal?

Pierwsza sprawa to decyzja, co jest lepsze drewno czy metal. Intuicyjnie wydawałoby się, że mocniejszy jest metal, zwłaszcza stal, najczęściej wykorzystywany do tworzenia drzwi metal. Jednakże, okazuje się, że tak naprawdę zarówno drewno jak i metal mogą zapewniać całkowite bezpieczeństwo. Jednakże, drzwi drewniane muszą być ciężkie i grube oraz należy wykorzystać odpowiedni gatunek drewna, aby uznać drzwi z tego materiału za tak samo bezpieczne jak drzwi stalowe.

Gatunek drewna – który najmocniejszy?

Jest bardzo wiele mocnych gatunków drewna, które są doskonałe do tego, aby stworzyć z nich drzwi zewnętrze. W Polsce najpopularniejszym gatunkiem jest dąb, z racji tego, że po prostu dostępność drewna dębowego jest w naszym kraju niezwykle duża. Podobnie jest zresztą z drewnem sosnowym, którego także jest mnóstwo i które również jest mocne i wytrzymałe.

Niemniej jednak, rzecz jasna są również dziesiątki innych gatunków, z których również nie trzeba rezygnować, kiedy chce się kupić mocne drzwi drewniane. Jednakże, mniej popularne gatunki, których dostępność nie jest aż tak duża, są zdecydowanie droższe.

Estetyka drzwi drewnianych

Wydaje się, że tym co sprawia, iż jednak więcej osób wybiera drzwi drewniane nie drzwi metalowe jest ich wygląd. Przeważnie drzwi drewniane są eleganckie i prezentują się ogólnie bardzo dobrze. Niemniej jednak, ażeby drzwi wejściowe z drewna robiły dobre wrażenie nie tylko muszą być ładne, ale również powinny pasować do otoczenia. Dlatego też tak istotne jest, aby wybierać je pod kątem wystroju ganku czy ogrodu przed domem. Nie bez znaczenia jest też oczywiście kolor domu.

Niewątpliwie, kwestią najistotniejszą jest sprawa doboru odpowiedniego koloru drewna. Uważa się, że najlepiej jest wybierać drzwi, które kolorystycznie są bardzo podobne do ścian oraz do koloru jaki dominuje na ganku. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach lepszy efekty daje jednak zdecydowanie się na kontrast kolorów.