Jak zaaranżować niewielką łazienkę?

Łazienki jakie znaleźć można w blokach mieszkalnych na wielu polskich osiedlach znacznie odbiegają wielkością od łazienek w domach jednorodzinnych. Te drugie należą do bardzo przestronnych pomieszczeń, przy urządzaniu których można puścić wodze fantazji. Jeżeli jednak chodzi o łazienki w blokach, w tym przypadku należy o wiele bardziej wykazać się pomysłowością w maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni niż kreatywnością.

Grzechy główne urządzania niewielkiej łazienki

1. Brak pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni w łazience

Pierwszym i podstawowym grzechem, jaki popełniany jest podczas aranżacji niewielkiej przestrzeni łazienkowej jest niewłaściwe rozplanowanie przestrzenne i dobór urządzeń sanitarnych na chybił – trafił. Prysznic – niby praktyczny, ale przy łazience z piecykiem gazowym ciężko go umiejscowić w sposób praktyczny, umywalka duża – jak najbardziej, przecież musi być wygoda, do tego jeszcze muszla klozetowa, szafka na brudy i nagle okazuje się, że na pralkę miejsca już brakło. Aby nie dać zapędzić się w kozi róg należy jeszcze przed planowanym remontem usiąść na spokojnie nad kartką papieru i z linijką w ręku stworzyć rysunek techniczny zwymiarowanej łazienki.

2. Niewłaściwy dobór armatury łazienkowej

Na prawdę dużo miejsca można zaoszczędzić dobierając odpowiednie wyposażenie łazienki. W łazienkach o bardzo małym metrażu rewelacyjne sprawdzają się wanny narożne. Wanny montowane w rogach łazienki umożliwiają zaoszczędzenie dostępnej przestrzeni. Można wybierać wśród produktów zarówno prawostronnych jak i lewostronnych. Ciekawym rozwiązaniem dedykowanym specjalnie dla małej łazienki są również umywalki montowane na dolnopłukach. Taki pomysłowy design nie tylko pozwala na zaoszczędzenie miejsca ale także na oszczędność wody – zużyta woda z umywalki trafia do dolnopłuka i może być wykorzystywana do spłukiwania toalety.

3. Zbyt ciemna kolorystyka

Ostatnim wspominanym grzechem przy urządzaniu łazienki jest zły dobór kolorystyczny płytek. W małych pomieszczeniach ciemne płytki, to ostatnia droga jaką należy obrać. Nie tylko nie dodadzą one elegancji, wręcz przeciwnie – optycznie pomniejszą i tak niewielką przestrzeń, stwarzając przy tym wrażenie ciasnej klatki, w której osoba cierpiąca na klaustrofobię z pewnością nie będzie czuła się komfortowo. Ściany w niewielkich łazienkach najlepiej jest wyłożyć płytkami o delikatnych i jasnych kolorach. Na podłogę najlepiej sprawdzi się glazura o niejednorodnej strukturze, która w doskonały sposób przełamie monotonię wnętrza.