Joga do obracania się – Oddychaj

Uświadomię wam i narażę się na ewentualny gniew internetu, mówiąc, że z mojego doświadczenia jako mentor, wiem, że podczas nauki i ćwiczenia kajakarstwa, mężczyźni nadmiernie polegają na swojej sile.
Niedawno byłem mentorem na spływie kajakowym. Grupa przeszła przez jego dystans, stosując technikę, którą nazywam techniką zabezpieczającą przed wycieńczeniem. Technika ta polega na pomaganiu ludziom w bezpiecznym uczeniu się, co dzieje się z ich walką z kajakiem, gdy stają się zmęczeni i zaczynają się słaniać. Nie było dla mnie zaskoczeniem, że dwaj ocalali kajakarze, którzy przeszli przez całą trasę nie zawodząc, byli kobietami.
Nauka relaksu i stosowania finezji, a nie wytrzymałości, pozwala na użycie minimalnej energii w walce. Staje się to bardzo ważne w rzeczywistych sytuacjach, w których siła kajakarza maleje lub musi być zachowana, aby wydostać się z sytuacji.
Umysł człowieka może być główną przeszkodą w dążeniu do wykorzystania finezji.

Sprowokowana sytuacją adrenalina może wywołać instynktowną reakcję bojową.

Oddech skraca się, mięśnie kurczą, a my przygotowujemy się do zrobienia wszystkiego, co trzeba, aby wyjść na powierzchnię i przeżyć. A więc, co powstrzymuje nas od relaksu, od bycia obecnym w sytuacji, od jej przeanalizowania i od świadomego decydowania o tym, co robić dalej?
Zgodnie z jogą składa się ona z ośmiu części, czyli dyscyplin. Większość ludzi uważa jogę za fizyczną dyscyplinę ruchu i pozy. Pozycje są małą częścią jogi, są trzecią dyscypliną. Czwartą dyscypliną jest kontrola oddechu. Siódma dyscyplina to medytacja. Wierzę, że praktykując kontrolę oddechu i medytację możemy stworzyć przestrzeń w naszych myślach. Moment pomiędzy stresem lub stymulacją a naszą reakcją. Tym razem pozwala nam to decydować, a nie reagować instynktownie. Możemy wykorzystać te chwile, aby podjąć świadomą decyzję o użyciu delikatności, a nie siły do obrotu.

Medytacja skupiająca się na oddechu

Buddyjska tradycja medytacji jest techniką dla pokolenia świadomości. Wielu ludzi ucieka przed medytacją z powodu podtekstów duchowych. Widziałem, jak niektórzy twierdzą, że jest to szatan, tak samo jak joga, ogólnie rzecz biorąc, jest źle rozumiana przez niektórych entuzjastów religii jako diabelska cześć! Istnieje wiele badań, które pokazują pozytywne zmiany w chemii mózgu, które mają miejsce po praktyce medytacyjnej, można łatwo znaleźć to online, jeśli potrzebujesz wyjaśnień. Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że medytacja jest najsilniejszym lekarstwem na walkę z chorobą psychiczną. W zeszłym roku byłem zaskoczony odkryciem, że miało to również bardzo pozytywny wpływ na obrót kajaka.
Nie muszę dodawać, że mogę obracać kajakiem. Mniej znane jest jednak poczucie stresu, które odczuwałem pod wodą. Mimo, że udało mi się obracać na około 50 różnych sposobów (gdyby można było po obu stronach), byłem stale napięty pod wodą i spieszyłem się na powierzchnię, jeśli cokolwiek nie szło dobrze. Rzadko próbowałem więcej niż dwa razy się obracać, moje napięcie pochłaniało mój oddech i uciekałem się do szybkiej nadwyrężonej walce mięśniowej, aby upewnić się, że wyskoczyłem i mogłem oddychać. Wiosną zeszłego roku, po około sześciu miesiącach medytacji, zacząłem się obracać i zauważyłem, że po prostu spędzałem czas na zewnątrz w zrelaksowanym stanie, nie spiesząc się już dłużej. Zamiast tego poświęcałem czas na podejmowanie świadomych decyzji i eksperymentowanie z rozwiązaniami alternatywnymi. Jest to stan, w którym chciałbym wam pomóc osiągnąć i wierzę, że możecie to zrobić poprzez regularną medytację. Jest tak wiele wspaniałych tekstów na temat nauki medytowania, po przeczytaniu wielu, sposób, w jaki pracowałem, to pobranie aplikacji na mój telefon komórkowy. Staram się używać jej codziennie, jest ona zrozumiała, ale oto sedno praktyki medytacyjnej:
Usiądź wygodnie na krześle lub na nogach skrzyżowanych. Upewnij się, że siedzisz w pozycji pionowej, nie pochylony.
Skup się na tym, aby nie patrzeć prosto w przyszłość. Weź trzy głębokie oddechy przez nos, a następnie wydychaj je przez usta. Następnie zamknij oczy.
Zwróć uwagę na to, jak się czujesz, czy jesteś napięty, czy odczuwasz ból gdziekolwiek. Przeanalizuj swoje ciało od stóp do głów, obserwując uczucia, nie próbując niczego zmieniać.

Teraz słuchaj, po prostu przeciwdziałaj odgłosom wokół siebie.

Na koniec, zacznij zwracać uwagę na swój oddech podczas jego wdychania i wydychania. Zwróć uwagę, jak ciało porusza się z każdym oddechem. Lubię zwracać uwagę na uczucie przedostawania się i wydostawania się powietrza do nosa.
Rozpocznij liczenie oddechów, jeden dla wdechu, dwa dla wydechu, trzy dla wdechu, cztery dla wydechu. Zatrzymaj się na 10 i zacznij od początku.
Za każdym razem, gdy zauważysz, że twój umysł oddalił się, po prostu powiedz sobie, że myślałem i zacznij odliczać oddech od nowa.
Jeśli jesteś taki jak ja, to są dni, w których nie mogę dotrzeć do liczenia trzech bez przerwy. Oznacza to, że robisz to dobrze! Po prostu praktykuj codziennie.
Gdy czas dobiegnie końca, zatrzymaj się. Po prostu zrelaksuj swoje myślenie. Wejdź w przestrzeń zwracając uwagę na otaczające Cię dźwięki, otwórz oczy i spróbuj wprowadzić poczucie spokoju do swojego dnia.

Oddychanie

Oddychanie jest łatwe, prawda? Na zewnątrz, do wewnątrz, na zewnątrz, więc dzieje się to co minutę, co godzinę dnia, bez zastanowienia. Kiedy stajemy się napięci lub zestresowani, jedną z pierwszych rzeczy, które się zmieniają, jest nasz oddech. Wzorzec oddechu zmienia się, stając się płytszy i szybszy. Praktykując kontrolę oddechu uzbrajamy się w inne źródło, aby dać sobie możliwość kontrolowania oddechu w czasie stresu, co z kolei daje nam możliwość uspokojenia siebie i umysłu.
Jest wiele ćwiczeń kontroli oddechu w jodze, moim ulubionym jest jedno z najprostszych; oddychanie przeponowe lub oddychanie brzuszne. Lubię ćwiczyć oddychanie brzuszne leżąc w łóżku, ma to dodatkową zaletę, ponieważ wprowadza mnie w stan spokoju i ułatwia zasypianie.
Prostą wersję oddychania brzusznego uzyskuje się leżąc w pozycji relaksacyjnej. W tej postawie brzuch unosi się z każdym wdechem i opada z każdym wydechem. Aby to odczuć, wykonaj następujące ćwiczenie:

Połóż się na plecach. Podeprzyj głowę i szyję miękką poduszką.


Skoncentruj swoją uwagę na oddechu i poczuj ciągły cykl wydechów i wdechów.
Zrelaksuj klatkę piersiową tak, aby była prawie nieruchoma (jeśli oddychasz głęboko, wykonasz ruch klatki piersiowej, ale wymaga to wysiłku i nie mieści się w punkcie ćwiczenia).
Następnie poczuj ruchy powietrza dalej podnosząc ramiona nad głowę. To uwydatni unoszenie się i opadanie brzucha.
Po kilku oddechach, zwróć ręce na swoje boki i nadal zwracaj uwagę na oddychanie przez kilka minut, pozwalając ciału się zrelaksować.
Dobrze, więc to wydaje się proste, i tak naprawdę działa. Czyni dwie rzeczy: jedną, która powoduje skupienie uwagi, drugą, która pozwala brzuchowi rozszerzać się przy każdym wdechu i kurczeniu się przy każdym wydechu. Zbyt wielu z nas po prostu oddycha w klatce piersiowej, nie dając płucom możliwości rozszerzania się w dół. Zamiast tego mamy tendencję do kurczenia brzucha podczas wdychania i rozszerzania podczas wydechu. Dzięki powtarzanej praktyce, będziesz naturalnie oddychać brzuchem, biorąc głębsze, wolniejsze oddechy, a z czasem będziesz bardziej świadomy swojego oddechu.
Łącząc praktyki medytacji i oddychania zauważyłem wyraźną poprawę zdolności radzenia sobie ze stresem, zwłaszcza podwodnym podczas obracania. Kiedy myślę o tym, dlaczego kobiety osiągnęły lepsze wyniki niż mężczyźni w swojej grupie, uważam, że stało się tak dlatego, że nauczyły się używać swoich umysłów zamiast ciała. Wiedzą, że w teście siły brutalnej mężczyźni prawdopodobnie wygrają z powodu swojej predyspozycji genetycznej do mięśni. Zamiast tego kobiety nauczyły się myśleć, a mogą to zrobić, pamiętając o mięśniach, umieszczając je w kajaku i podejmując najlepszą decyzję o efektywnym, a nie nadmiernym wykorzystaniu ich siły.
To jest to, nic prostszego, po prostu oddychaj i skup się na oddechu. Może to jednak okazać się frustrujące, wymagające i trudne. Trzymając się tego, obiecuję z czasem, że pomoże Ci to być spokojnym pod wodą i da Ci lepszą okazję do relaksu i dobrego obracania się.